16.10.2019
Ostatnie artykuły
Plener Fotoklubu Pod...
Autofocus - ustaw po...
Pomiar światła
Balans bieli
Nota o prawach autor...
Nawigacja
Strona główna
Artykuły
Download
FAQ
Forum
Linki
Galeria zdjęć
Szukaj
Nota o prawach autorskich

O mnie...
Sprzęt
Poradnik
Zrób to sam
Testy
Ciekawostki
Publicystyka
Humor

Nawigacja
Artykuły » Poradnik » Pomiar światła
Pomiar światła
Jeśli już uporamy się z ustawieniem odpowiedniego balansu bieli możemy pokusić się o zmuszenie automatyki dokonującej pomiaru światła naszego aparatu do bardziej przewidywalnej i właściwej pracy. Współczesny aparat wyposażony jest w światłomierz – urządzenie, które w znakomity sposób ułatwia dobór parametrów ekspozycji zdjęcia omówionych w poprzednim artykule. To właśnie on odpowiada za ustawienie odpowiedniego czasu naświetlania, otwory przysłony, a nawet czułości przetwornika. Jak zatem odbywa się pomiar światła?

Najczęściej może on pracować w trzech lub czterech trybach. Podstawowym trybem pracy jest tzw. pomiar matrycowy. Światłomierz analizuje jasność całego kadru, uśrednia wynik i na jego podstawie dobiera parametry wykonania zdjęcia. Taki sposób świetnie sprawdza się w typowych, plenerowych sytuacjach zdjęciowych o równym oświetleniu. Jeśli jednak w kadrze znajdzie się dużo mocno oświetlonych elementów lub elementów mocno zacienionym, ten rodzaj pomiaru może się trochę pogubić.

Drugi tryb pracy światłomierza to pomiar centralnie ważony. Podobnie jak w poprzednim trybie mierzone jest światło z całego kadru, lecz podczas uśredniania wyniku większą wagę aparat przywiązuje do prawidłowego naświetlenia obiektów znajdujących się w centrum kadru. Pomiar ten uchodzi za bardziej przewidywalny od matrycowego. Znacznie łatwiej jest ustalić warunki ekspozycji zdjęcia dla tego fragmentu zdjęcia, które wydaje się nam najważniejsze. Osobiście najczęściej używam tego właśnie trybu pomiaru światła.

Trzeci tryb pracy światłomierza nazywa się centralnym skupionym, a w niektórych aparatach występuje w odmianie zwanej „pomiar punktowy”. Pozwala on uwzględnić oświetlenie w samym centrum kadru (zazwyczaj ok 3% jego powierzchni). Pomiar ten używa się najczęściej w makrofotografii, której zapewne poświęcimy oddzielny odcinek poradnika. Pozwala precyzyjnie zmierzyć oświetlenie w niewielkim punkcie zdjęcia nie uwzględniając zupełnie innych obszarów kadru.

Przykład zdjęcia z punktowym pomiarem światła prezentujemy poniżej.

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przyjaciele F-H
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: Andrzej
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Copyright by Antares © 2011